ŠTO JE ART TERAPIJA
Art terapija je integrativna i humanistički orijntirana struka mentalnog zdravlja, koja koristi vizualnu umjetnost s elementima glazbe, plesa i drame kako bi olakšala izražavanje i komunikaciju klijenta. Art terapija podržava ljude svih dobnih skupina i mogućnosti, kako bi podigli razinu samosvijesti i osobnog rasta.
Europska federacija art terapeuta (EFAT) definira art terapiju kao "struku mentalnog zdravlja koja ima primjenu u socijalnim, obrazovnim i medicinskim područjima. Art terapeuti koriste kreativni proces umjetničkog stvaranja kako bi poboljšali povezanost uma i tijela, poticali osobni razvoj te unaprijedili psihičko, i/ili afektivno, kognitivno i relacijsko blagostanje pojedinaca svih dobnih skupina i podrijetla, grupa i obitelji. O art terapiji možemo govoriti kada stručno obučen art terapeut provodi terapijski proces s klijentom te mu omogućava kreativno izražavanje s ciljem poticanja osobnog rasta i razvoja. Ovaj proces umjetničkog stvaranja uključuje osobni proces istraživanja pomoću vizualnih/taktilnih umjetničkih materijala te uz tehnike crtanja, slikanja, kiparsta i drugih izražajnih tehnika, tijekom kojeg može, ali i ne mora, gotov likovni rad.
Američko udruženje art terapeuta (AATA) definira Art terapiju kao: "struku mentalnog zdravlja koja obogaćuje živote pojedinaca, obitelji i zajednica kroz aktivno stvaranje umjetnosti, kreativni proces, primijenjenu psihološku teoriju i ljudsko iskustvo unutar psihoterapeutske veze.
ŠTO NIJE ART TERAPIJA
Art terapija nije slikanje "savršene slike“ već je fokus art terapije je na kreativnom procesu, a estetska komponenta konačnog rada nije važna. U skladu s tim se od klijenta ne očekuje nikakvo znanje, vještina ili talent za likovno izražavanje.
Art terapija nije umjetnički tečaj ili umjetnička radionica. Psiholog, kustos umjetnosti ili slikar ne mogu biti art terapeuti ukoliko nisu obrazovani i certificirani kao art terapeuti. Art terapija je struka vezana za mentalno zdravlje, a ne samo likovna tehnika (slikanje, izrada skulptura, kolaž...) ili metoda (crtanje fraktala, ...). Struka je širi pojam koji obuhvaća prepoznato i regulirano zanimanje koje uključuje različite tehnike, metode i vještine unutar svog područja prakse.
Art terapija nije seminar ili tečaj već visokoškolsko obrazovanje koje uključuje predavanja s iskustvenim radom, kliničkom praksom, supervizijom, ispitmia s teorijskim i praktičnim dijelom, završnim znanstvenim radom i kvalifikacijom izraženom. Poslijediplomska edukacija za art terapeuta pri Sveučilištu u Hrvatskoj je iskazana u vrijendosti od 120 ECTS a što odgovara razini 7.2 Hrvatskog kvalifikacijskog okvira.
"UMJETNOST KAO TERAPIJA" NIJE ART TERAPIJA
Možete doživjeti "umjetnost kao terapiju" ako na primjer posjetite muzej i promatrate izloške - to može na vas djelovati terapeutski. Možete uzeti bojice i nacrtati kako se osjećate, na primjer, koliko ste ljuti ili sretni. Međutim, sve to nije art terapija. Art terapija je puno više od samog promatranja slika ili skulptura u muzejima ili crtanja. Art terapija uključuje aktivan i dinamičan proces u kojem zajedno sudjeluju obučeni art terapeut i klijent, a koji počinje od trenutka kada klijent ulazi u prostoriju.
Nadalje, osoba koja se bavi oblikovanjem gline ne može tvrditi da je 'glina terapija za nju', ali može izraziti da joj 'oblikovanje gline na nju ima terapijsko djelovanje', priznajući osobno, nekliničko iskustvo. Za terapiju su nužni kvalificirani art terapeut, klijent, terapijski proces te jasno definirani terapijski pristup, etički standardi, itd.
ZA KOGA JE KORISNA ART TERAPIJA
Art terapija pomaže ljudima svih dobnih skupina i mogućnosti te u svim razdobljima života, da postignu svoj puni potencijal.
IZVORI ART TERAPIJE: PRAKSA I TEORIJA
Tijekom stoljeća ljudi su koristili umjetnički izraz kako bi podijelili priče, izrazili ideje i dokumentirali značajne događaje. Službena praksa art terapije razvija se sredinom 20. stoljeća u Europi. Britanski umjetnik Adrian Hill 1942. godine započeo je slikati i crtati s pacijentima oboljelim od tuberkuloze, te je postizao pozitivne terapijske rezulate. Uspješne terapijske prakse ubrzo su se proširile i na psihijatrijske ustanove. Britnaski umjetnik Edward Adamson je promatrao i dalje proučavao povezanost umjetničkog izraza s emocijama. Britansko udruženje art terapeuta osnovano je 1964. godine.
Američko udruženje art terapeuta osnovano je 1969. godine. Utjecajna praktičarka art terapije je bila psihologinja, pedagoginja i umjetnica Margaret Naumburg koja je prva korisitla art terapiju te smatrala kako se može primjenjivati i u dijagnostici i u terapiji. Povezala je umjetnost s izražavanjem nesvjesnog putem metode slobodnih asocijacija. Austrijska slikarica Kramer, koja je živjela i radila u New Yorku, također je pionir američke art terapije, sljedbenica Freudove psihoanalitičke teorije, te je radila s djecom i adolescentima. Kramer je postala važna figura u postavljanju temelja za obrazovanje iz područja art terapije pri sveučilištu.
Teorijska osnova art terapije je psihodinamička, temelji se na fenomenima poput transfera, prijelaznog objekta, integracije i igre. Freudova koncepcija sublimacije je predpostavila preusmjeravanje instinktivnih nagona u društveno prihvatljive izlaze, poput umjetnosti. Vjerovao je da su simbolika pronađena u umjetnosti i snovima slične te pružaju uvid u nesvjesni um. Jungovi utjecajni radovi istražuju simbolički jezik nesvjesnog, uključujući snove, mitove i umjetnički izraz. Jungove teorije postavile su temelje za prepoznavanje kreativnih procesa kao vrijednih alata za osobni razvoj i psihološko iscjeljenje. Konačno, art terapija i terapija igrom dijele sličnosti jer oboje spadaju u ekspresivne terapije i naglašavaju važnost stvaranja sigurnog i prihvaćajućeg terapijskog okruženja u kojem se osoba može izraziti kroz igru.
Praktičari diljem svijeta prihvatili su art terapiju kao priznatu psihoterapijsku praksu i pristup sa uspostavljenim obrazovnim sustavom za art terapeute. Hrvatska udruga za art terapiju (HART) osnovana je 2018. godine te je postala regionalna vodeća udruga za art terapiju.
ISTRAŽIVANJE I INOVACIJE U PODRUČJU
Kroz niz znanstvenih istraživanja je utvrđena je učinkovitost art terapije. Razvijaju se nove oblici istraživanja i prakse koje spajaju art terapiju s drugim metodama psihoterapije. Ove inovacije proučavaju se, dokumentiraju i dijele unutar zajednice praktičara diljem svijeta.
OBRAZOVANJE
Obrazovanje iz art terapije nastavlja se razvijati unutar najboljih visokoškolskih institucija na svijetu. Postavljeni su najviši standardi za struku art terapije, ponajprije u anglosaksonskom sistemu obrazovanja i rada, a koji se postupno prenose i usvajaju u drugim dijelovima svijeta. Navedeni standardi uključuju predavanja u obrazovnim institucijama, praktično iskustvo u grupi, kliničku praksu, superviziju te kontinuirano usavršavanje u profesiji.
Kako izgleda konačni proizvod art terapije? U art terapiji fokus je prvenstveno na procesu rada i onome što se događa tijekom tog puta otkrivanja, tako da se naglasak ne stavlja na konačne proizvode poput slika ili skulptura. Ponekad se konačni proizvod čuva kao uspomena, dok se u drugim slučajevima transformira ili čak uništava. Za one koje zanima kako to može izgledati, ovdje su neke slike konačnih radova klijenata.